Szkoła w Jerzmanowej Strona główna Szkoła w Jerzmanowej Kontakt Szkoła w Jerzmanowej Mapa strony

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

Opublikowano: 07 Gru - 12:32

W bieżącym roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony był 17 listopada. Dzień ten, przypadający w każdy trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Po raz pierwszy w 1974r., w USA, zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja).
W związku z tym dniem uczniowie Koła Młodych i Kreatywnych z opiekunem, p.Dominiką Szumińską przygotowali wystawę ukazującą śmiertelne skutki palenia, które zabija 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.
Uczniowie klas IV – VI mogą dowiedzieć się, że palacze często nie odczuwają skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno na ratunek. Mamy nadzieję, że ostrzeżenia „Palenie zabija”, informacje związane z paleniem oraz skuteczne „odstraszacze” graficzne – czyli zdjęcia, które pojawiły się na wystawie, skutecznie zniechęcą młodzież do sięgania po papierosy.
Aby uświadomić uczniom negatywne skutki palenia papierosów, nasza szkoła przystąpiła do I edycji programu profilaktyki palenia tytoniu „Bieg po zdrowie”, antynikotynowej profilaktyki zdrowotnej opracowanej w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. W tej edycji weźmie udział 20 % szkół z całej Polski. Jej głównym celem jest opóźnienie oraz zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.
Zajęcia, dostosowane do wieku odbiorców, będą realizowane w klasach czwartych na lekcjach przyrody. W ramach zajęć uczniowie otrzymają różne materiały dydaktyczne.

zobacz zdjęcia