Szkoła w Jerzmanowej Strona główna Szkoła w Jerzmanowej Kontakt Szkoła w Jerzmanowej Mapa strony

SPOTKANIE Z AFRYKĄ

Opublikowano: 04 Kwi - 13:48

10 marca uczniowie klas IV – VI mieli przyjemność wybrać się w podróż do Ugandy w Afryce, za sprawą wspaniałego podróżnika, Słąwomira Bieńka, który został zaproszony na spotkanie przez p.Dominikę Szumińską.
Pan Sławomir Bieniek jest górnikiem i ratownikiem górniczym w KGHM, natomiast z zamiłowania jest podróżnikiem, fotografem i turystą wysokogórskim. Zwiedził już wiele zakątków na kuli ziemskiej m.in. Filipiny, Kamczatkę, RPA, Zimbabwe, Ekwador, Galapagos, Kolumbię. Miał okazję dotrzeć na wszystkie siedem kontynentów, a o swojej wyprawie na Antarktydę opowiadał nam już kilka lat temu. Obecnie jest też przewodnikiem klubu podróżniczego Torre, dla którego prowadził wyjazdy do USA, Tanzanii, Wenezueli i na Grenlandię.
Tym razem mieliśmy przyjemność posłuchać ciekawego opowiadania na temat wyprawy do Ugandy. Podróżnik tak podsumował swoje wyprawy: „Uganda nazwana przez podróżującego w 1907r. po Afryce Wschodniej Winstona Churchilla „Perłą Afryki”, zarówno w listopadzie 2015r. jak i rok później zachwyciła nas przede wszystkim pejzażami tysięcy wzgórz pokrytych wiecznie zieloną dżunglą, w której obserwowaliśmy naszych bliskich „kuzynów”, czyli małpy człekokształtne: szympansy i goryle górskie. W Parku Narodowym Królowej Elżbiety oprócz typowych gatunków zwierząt spotykanych zwykle podczas safari takich jak: antylopy, gazele, bawoły, słonie czy hipopotamy spotkaliśmy stado lwów wspinających się na drzewa, a położone między klifami urokliwe jezioro Buynoi do złudzenia przypominało kawałek Szwajcarii w sercu Afryki. Jednak chyba najdłużej pozostaną nam w pamięci dzieci z odwiedzonego tam sierocińca, którego działalność część uczestników wyprawy z 2016 roku entuzjastycznie postanowiła wspierać.”
Dziękujemy za wspaniałą prelekcję, dzięki której mogliśmy zobaczyć piękne krajobrazy oraz florę i faunę Ugandy. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie Pan Sławomir Bieniek odwiedzi po raz kolejny naszą szkołę i opowie o kolejnym magicznym zakątku na kuli ziemskiej, którego jeszcze nie widzieliśmy.

zobacz zdjęcia