Dnia 9 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej odbyły się wyjątkowe obchody stulecia odzyskania niepodległości. W  uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście – Wójt Gminy Jerzmanowa pan Lesław Golba oraz Przewodniczący Rady Gminy p. Tadeusz Kozakowski.
Podczas brawurowo poprowadzonej przez uczniów klasy VII b lekcji historii uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście mieli możliwość przypomnieć sobie, jak długą i skomplikowaną drogę przemierzyli nasi przodkowie dążąc do odzyskania niepodległości.
Apel uświetniony został przez występy szkolnego chóru klas IV – VI, natomiast żywiołowy krakowiak w wykonaniu uczniów klas IV dodał uroczystości radosnego charakteru.