DNIA 29.11.2018 i 30.11.2018  W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W JERZMANOWEJ ZOSTAŁ PO RAZ DRUGI  ZORGANIZOWANY  MARATON PISANIA LISTÓW W OBRONIE PRAW CZŁOWIEKA.

W maratonie brali udział chętni uczniowie klas VII i VIII oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie na wcześniej przygotowanych tablicach z sylwetkami osób mogli zapoznać się z bohaterami tegorocznego maratonu.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia Amnesty International mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu  pisaliśmy listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 9 państw. To kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. W naszej szkole napisaliśmy 35  listów ( Maroko-   3, Indie –   2, Kirgistan –  4, Wenezuela – 5, Brazylia –  5, Ukraina –   3,  Iran  – 3 , RPA – 4, Kenia – 6)

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w 2017 roku podjęto 5,5 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 300 000 listów, a w nasze działania w kraju zaangażowało się blisko 65 000 osób.

Organizatorem akcji była szkolna pedagog  Edyta Warowna