MARATON PISANIA LISTÓW – III EDYCJA

Opublikowano: 09 Gru - 19:51

DNIA 03.12.2019r W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W JERZMANOWEJ ZOSTAŁ PO RAZ TRZECI  ZORGANIZOWANY  MARATON PISANIA LISTÓW W OBRONIE PRAW CZŁOWIEKA.

W maratonie brali udział chętni uczniowie klas VII i VIII oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie na wcześniej przygotowanych tablicach z sylwetkami osób mogli zapoznać się z bohaterami tegorocznego maratonu.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia Amnesty International mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu  pisaliśmy listy w sprawie obrońców praw człowieka z 10 państw. W naszej szkole napisaliśmy 25  listów (Egipt –   1, Iran –   1,  Filipiny –  2, Grecja  – 3, Białoruś –  4, Nigeria –   8,  Kanada  – 1 , Sudan Południowy  – 5 )

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w 2017 roku podjęto 5,5 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 300 000 listów, a w nasze działania w kraju zaangażowało się blisko 65 000 osób.

Organizatorem akcji była szkolna pedagog  Edyta Warowna