Szkoła w Jerzmanowej Strona główna Szkoła w Jerzmanowej Kontakt Szkoła w Jerzmanowej Mapa strony

            W dniach 17 – 19 września, uczniowie klas ósmych z Jaczowa i Jerzmanowej, wzięli udział w wyjeździe zorganizowanym przez księdza proboszcza Piotra Matusa. Pod opieką p.Katarzyny Mońki, p. Dominiki Szumińskiej, p. Wiktora Sawki oraz p. Pawła Kantowicza zwiedzali Kraków.

 

          Pierwszego dnia, razem z przewodnikiem, odwiedzili tyniecki klasztor, założony 1000 lat temu, miejsce, do którego ludzie przychodzą, aby odnaleźć podstawowe wartości i odkryć na nowo wartość spotkania z dziedzictwem historii, kulturą i pięknem krajobrazu. Następnie udali się na spotkanie z Ojcem Leonem, który opowiedział o codziennym życiu benedyktynów. Z Tyńca wycieczka udała się w kierunku Starego Miasta. Uczniowie zwiedzili Klasztor i Bazylikę św. Franciszka, następnie udali się do miejscowości Korzkiew, gdzie w otoczeniu pięknej przyrody i tajemniczego zamku spędzili kolejne dni.

 

            Dzień drugi również obfitował w liczne atrakcje. Razem z przewodnikiem uczniowie odwiedzili Katedrę na Wawelu, Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, Centrum Jana Pawła II, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Kościół św. Józefa oraz Maltańskie Centrum Pomocy Dzieciom. Po całodziennym zwiedzaniu zostali zaproszeni na Zamek Korzkiew, gdzie usłyszeli o jego historii i zostali zaproszeni na ognisko wraz z poczęstunkiem. Ósmoklasiści podziękowali właścicielowi zamku za miłe przyjęcie, tańcząc „belgijkę” na dziedzińcu zamku.

 

           W dniu wyjazdu odwiedziliśmy Klasztor Ojców Dominikanów, dzielnicę Kazimierz  oraz Klasztor Kamedułów. Sponsorem wyjazdu byli Rycerze Zakonu Maltańskiego w Krakowie, biuro Intertrans oraz zespół parafialny Caritas w Jaczowie. To dzięki ich hojności ósmoklasiści dwóch szkół podstawowych naszej gminy mogli spędzić miło czas w historycznej stolicy Polski. Pytanie: „Czy nie możemy jeszcze tutaj zostać?” może świadczyć o tym, że ta wycieczka na długo zostanie w ich pamięci.