Szkoła w Jerzmanowej Strona główna Szkoła w Jerzmanowej Kontakt Szkoła w Jerzmanowej Mapa strony

Bezpieczny Dolnoślązak

                                                                                                                 

 

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jerzmanowej uczestniczy w programie „Bezpieczny Dolnoślązak”- rok szkolny 2018/2019

 

Program „Bezpieczny Dolnoślązak”

 

Jest to trzecia edycja Programu Edukacyjnego pn. „Bezpieczny Dolnoślązak”, którego organizatorem jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Program skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół, przedszkoli publicznych i niepublicznych na terenie Dolnego Śląska.

 

Partnerami programu są m. in. Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu, Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze, Pogotowie Ratunkowe w Legnicy, Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu, Dolnośląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, WORD we Wrocławiu, WORD w Legnicy, WORD w Wałbrzychu, Regionalny Oddział KRUS we Wrocławiu, Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 KS Commando, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka, Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Fundacja Edukacji Dla Bezpieczeństwa i Cyberbezpieczeństwa  i inni. Program został objęty patronatem medialnym TVP Wrocław oraz naukowym Zakładu Socjologii Edukacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Celem Programu jest propagowanie działań, mających na celu podniesienie świadomości z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa, wśród uczniów z różnych poziomów edukacyjnych. Po zakończeniu Programu, dzieci i młodzież będą wyposażone w pakiet umiejętności, które pozwolą im na poruszanie się we współczesnym świecie, a także pozwolą odpowiednio reagować na niebezpieczeństwa i zagrożenia. Wartością dodaną będzie możliwość poznania specyfiki działania instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Wśród proponowanych obszarów realizacji Programu znajdą się m. in. takie tematy jak: bezpieczny Internet, pierwsza pomoc, bezpieczeństwo na drodze, bezpieczny wypoczynek, problematyka oszustw domowych, zagrożenia bezpieczeństwa w sytuacjach niespodziewanych (pożar, powódź), ochrona danych osobowych, problematyka uzależnień, bezpieczne środowisko, terroryzm i elementy obronności. W tegorocznej edycji Programu, szczególny nacisk położony jest na tematykę cyberbezpieczeństwa. W obszarach tematycznych, realizowanych przez każdą placówkę, zostaną uwzględnione działania mające na celu podniesienie świadomości z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

 

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jerzmanowej – przystąpienie do programu „Bezpieczny Dolnoślązak”

 

Z dumą informujemy, że nasza szkoła jest uczestnikiem programu „Bezpieczny Dolnoślązak”. Koordynatorem projektu została p. Barbara Tuczyńska, która uczestniczyła z ramienia szkoły w konferencji inaugurującej tę edycję programu oraz wzięła udział w szkoleniu dla koordynatorów. Następne nasze działania to opracowanie planu działań oraz sukcesywne ich wdrażanie.

Mamy nadzieję, że podjęte zadania utrwalą nawyki bezpiecznego zachowania się w szkole i poza nią.

 

 

Krokusowa Rewolucja dotarła do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej !

 

Uczniowie klas młodszych naszej szkoły uczestniczyli w kampanii społecznej „ Krokusowa Rewolucja”. Idea dotarła do nas z województwa zachodniopomorskiego. Tamtejsi uczniowie, wolontariusze, społecznicy i wszyscy zainteresowani wspólnie sadzą krokusy, ucząc się przy okazji ekologicznych i prospołecznych zachowań. Dzięki współpracy z propagatorem akcji p. Sylwiuszem Mołodeckim oraz jego firmie „Zielone ogrody” ze Szczecina, nasi uczniowie również mogli aktywnie włączyć się w realizację programu.

Żywa lekcja ekologii w terenie, to okazja do utrwalenia wiadomości z zakresu gospodarowania odpadami. Uczniowie, kreując przestrzeń wokół szkoły, stają się za nią współodpowiedzialni. Poczucie sprawczości oraz zastosowanie zdobytych wiadomości w praktyce to wartości dodane tej akcji.

Działania uczniów powiązane są z realizacją programu Bezpieczny Dolnoślązak.

                    

Jesteśmy ekobohaterami!

 

Uczniowie naszej szkoły zdobyli tytuł ekobohaterów, a szkoła pamiątkową tablicę.
Uczniowie SP im. Jana Pawła I I w Jerzmanowej uczestniczyli w projekcie ekologicznym organizowanym przez ZGZM. Uczestnicy, oprócz zdobycia wiedzy z dziedziny segregowania odpadów, gromadzili gwiazdki, które zamieniły się w pamiątkową tablicę. Teraz już wszyscy wiedzą, że tu uczą się ekobohaterów:) koordynatorem projektu była p. Barbara Tuczyńska.

„Młodzi Odblaskowi”

 

Uwaga! Nasi uczniowie biorą udział w konkursie „Młodzi Odblaskowi” organizowanego w ramach kampanii społecznej społecznej „Odblaskowi.pl”. Celem akcji jest skuteczna poprawa bezpieczeństwa na drodze poprzez promowanie pozytywnych nawyków, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Tematem pracy konkursowej jest szeroko pojęte bezpieczeństwo na drodze widziane oczyma uczniów, czyli jak młodzież postrzega swoją rolę w promowaniu jak i kształtowaniu świadomości wśród rówieśników w przestrzeganiu zasad ruchu drogowego.

 

 

 

Najmłodsi uczą się podstaw ratownictwa od ratowników z kopalni!

 

W czasie wizyty w kopalni, nasi uczniowie nie tylko poznawali tajniki pracy górnika ale mogli również zobaczyć podstawowy sprzęt ratowniczy oraz poznać podstawowe elementy ratownictwa górniczego.  Zakres tematyczny wycieczki korespondowała z realizacją programu Bezpieczny Dolnoślązak. Szersza relacja w aktualnościach:)

 

Cyberbezpieczeństwo ponad wszystko!

 

W ramach realizacji programu Bezpieczny Dolnoślązak uczniowie naszej szkoły zdobywają i utrwalają wiadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jedną z atrakcyjniejszych form przekazywania wiedzy są spektakle edukacyjne. I właśnie teatrzyk profilaktyczny zawitał do naszej placówki.
Teatr „ Grupa T z Torunia” wystawiła spektakl profilaktyczny „ Zaplątani w sieci”.
W spektaklu poruszany jest problem cyberprzemocy coraz bardziej powszechnego zjawiska wśród dzieci i młodzieży. Prześladowanie przez Internet, które jest szczególnie groźne dlatego, że poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze. Ukazujemy także w jaki sposób korzystać ze smartfonów i tabletów, żeby nie wpaść w sieć uzależnienia. 
Spektakl powstał w oparciu o konsultacje z psychologiem  dziecięcym i pedagogiem szkolnym.
To piękne, ale i zabawne przedstawienie daje dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych i zarazem jest dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami. Cała gama oryginalnych bohaterów, wartka akcja i rozbrajający kunszt kabaretowy gwarantują niesamowite widowisko zarówno dla dziecięcego  jak i dorosłego widza. 
 
Zdjęcia dostępne w galerii.     
 
 

Paczka od strażaka!

 

Święta to magiczny czas. Otrzymujemy prezenty, ale i dajemy – niektórzy całe swoje serce. 

Kolejny raz strażacy z OSP Jerzmanowa i Smardzów włączyli się w akcję Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka. Zbierając dary przy okazji edukowali w zakreslie pierwszej pomocy przedmedycznej – a wszystko to z naszymi niezwykłymi uczniami. Relację z akcji można znaleźć pod linkami: 

 

 
 
Gratulujemy serca  i wszystkim życzymy WESOŁYCH ŚWIĄT!
 
 

Bezpieczne zachowania niezbędne  w pracy górnika

 

Uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w lekcji doradztwa zawodowego przeprowadzonej na terenie Zakładów Górniczych Lubin. Spośród wszystkich poruszanych tematów – na pierwszy plan wysunęły się te związane z zagrożeniami płynącymi ze specyfiki pracy górnika oraz sposobami przeciwdziałąnia i reagowania na nie. Uczniowie dowiedzili się jak działają aparaty ucieczkowe, jakie są systemy szybkiego powiadamiania o zagrożeniach oraz np. jak steruje się przepływem powietrza w kopalni. Co robić na wypadek pożaru pod ziemią, jak reagować, gdy dzieje się coś potencjalnie zagrażającego naszemu życiu. Taka lekcja to niezwykła, praktyczna nauka nie tylko zawodoznawcza ale i z zakresu bezpiecznego zachowania się w trudnych warunkach. Dziękujemy Dęyrekcji Zakładów Górniczych Lubin oraz panu Mirosławowi Rabendzie za organizację tego niezapomnianego wyjazdu. 

 

 

Akcja Bezpieczne Ferie!

 

Uczniowie klasy IVA i IVB wzięli udział w policyjnej akcji Bezpieczne Ferie. Podczas zajęć, któe odbyły się w Komendzie Powiatowej Policji w Głogowie uczniowie rozmawiali z przedstawicielem policji oraz MCWR w Głogowie na temat zagrożeń, jakie mogą ich spotkać w czasie wolnym od szkoły. Rozmowa dotyczyła również zagrożeń czyhających w sieci internetowej. Cycberbezpeczeństwo to temat aktualny nie tylko w czasie ferii zimowych.
Dziękujemy Komendzie Powiatowej Polcji w Głogowie za zorganizowanie ciekawych zajęć dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. 

 

Bezpieczne ferie

 

Ferie zimowe to upragniony przez wszystkich czas wypoczynku. Zimowa aura sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Jednak zawsze należy pamiętać o zasadach bezpieczneo zachowania się. I o tym właśnie przypominał uczniom naszej szkoły dzielnicowy KPP w Głogowie Andrzej Zieliński. Mamy nadzieję, że rady i przestrogi udzieona przez policjanta uchronią naszych uczniów przed nieszczęśliwymi wypadkami i wszyscy cali i zdrowi spotkamy się po feriach.  
Udanego wypoczynku:)
 
 

Uczniowie klas II z wizytą w sali edukacyjnej „Ognik”

 
Jak zachować się w czasie pożaru? Co zrobić, gdy zapali się olej na patelni? Co to właściwie jest pożar? Te i inne pytania padały w czasie wizyty w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie. Uczniowie klas II. poznali nie tylko zasady pierwszej pomocy, ale też zaprezentowali prawidłowe zachowania w czasie wybuchu pożaru! Wydostanie się z zadymionego pomieszczenia okazało się nielada wyzwaniem. Wizyta w sali edukacyjnej „Ognik” utrwaliła zasady bezpiecznego zachowania się w sytuacji zagrożenia. Uczniowie poznali pracę strażaka „od podszewki”. Padły deklarację o chęci bycia strażakiem. Dziękujemy naszym przewodnikom po tajnikach straży pożarnej. Z całą pewnością wiadomości i umiejętności zdobyte w czasie wycieczki zwiększą poziom bezpieczeństwa naszych uczniów.
W tym roku szkolnym relizujemy program Bezpieczny Dolnoślązak, w ramach którego realizujemy różnorodne działania z zakresu profilaktyki i promocji bezpiecznych zachowań.
 

Kolejne klasy uczą się bazpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia!

 

19 lutego już kolejny raz gościcliśmy w sali edukacyjnej Ognik w Głogowie. Tym raxzem uczniowie klasy III i IVC mogli w praktyce zastosować zdobyte wsześniej wiadmości i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy oraz zachowań w sytuacji zagrożenia – ewakuacja z zadymionego pomieszczenie czy kontat telefoniczny ze strażą pożarną.  Te, oraz inne atrakcje przygotowali strażacy z Głogowa. Serdecznie dziękujemy za profesjonalne szkolenie oraz ciekawe informacje przekazane w trakcie zajęć. 

 

Zajęcia dydaktyczne – „Cyberbezpieczni”

 

Uczniowie naszej szkoł doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń płynących z nieodpowiednigo korzystania z zasobów sieci internetowej. Aby utrwalić odpowiednie zachowania p. Barbara Tuczyńska przeprowadziła cykl zajęć  na temat bezpieczeństwa w sieci. Dodatkowo bierzemy udział w kampanii „Powstrzymaj hejt”.  Zajęcia zostały przeprowadzone z  wykorzystaniem zasobów strony  

https://www.saferinternet.pl/ oraz sieciaki.pl. 

 

Warsztaty o cyberbezpieczeństwie w szkole podstawowej w Jerzmanowej

 
Uczniowie klas siódmychi ósmych uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie. Przedstawicielki prawa poruszały tematy cyberbezpieczeństwa oraz zagrożeń płynących z nieodpowiedniego korzystania z możliwości, jakie daje internet. Uczniowie aktywnie właczyli się w realizację zajęćoraz z zaciekawieniem wysłuchali historii przytoczonych przez funkcjonariuszki. Dziękujemy służbom mundurowym za zaangażowanie i pomoc w relizacji zadań związanych z wdrażaniem programu Bezpieczny Dolnoślązak

 

 Warsztaty z cyberbezieczeństwa prowadzone przez edukatorki z poradni psychologiczno-pedagogicznej w Głogowie

 
Klasy piąte i szóste szkoły podstawowej w Jerzmanowej uczestniczyły w warsztatach związanych z tematem cyberbezpieczeństwa prowadzonych przez edukatorki z poradni psychologizno-pedagogicznej w Głogowie. Ciekawe tematy, możliwość rozmowy i podejście pań z poradni sprwiły, że uczniowie nie chcieli kończyć tych niezwykłych lekcji. Dziękujemy bardzo poradni z Głogowa za pomoc w realizacji zadań związanych z programem Bezpieczny Dolnoślązak.

 

Konkurs wiedzy pożarniczej 

 
Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie wiedzy pożarniczej.
 
Do etapu powiatowego zakwalifikowali się:
 
kl. IV – VI: Oliwia Malczyńska, Mateusz Chmielowski, Karolina Maciejewska,
kl. VII – VIII: Hubert Kochan
 
Ponadto , uczniowie klas I – III uczestniczyli w konkursie plastycznym o tematyce przeciwpożarowej. Laureatami konkursu zostali:
Michał Wawruch i Igor Tomicji z kl. Ia
Maja Tłuczek z kl. IIa
Dominik Piątek z kl. IIb
Nela Worobiew z kl. Ic
 
 
Szerszą relację zanajdziemy na stronie Urzędu Gminy Jerzmanowa .
 
 
 
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 
 

Praktyczna nauka pierwszej pomocy

 

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej lekcji pierwszej pomocy. W rolę nauczycieli wcielili się eksperci w tej dziedzinie – strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Jerzmanowej i Smardzowa. Uczniowie mogli poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową, pozycję bezpieczną czy udzielanie pomocy w przypadku ataku padaczki. Młodsi uczniowie przpomnieli numery alarmowe, natomiast starsi poznali zasady działania urządzenia AED – które również znajduje się w naszej szkole. Zajęcia zakoćżyły się pokazem sprzętu straży pożarnej. Możliwość przebywania w wozie strażackim – dla dzieci – bezcenne!
 
Dzięujemy naszym strażakom za przeprowadzanie fantastycznych zajęć. Z całą pewnością wiedza i umiejętności zdobyte w czasie tego spotkania zaprocentują w przyszłości. Zapraszamy na kolejne spotkania.